Shopping Cart

AC 330 Unit 1 Assignment Textbook Exercises Latest

  • AC 330 Unit 1 Assignment Textbook Exercises Latest
Model:Recent
  • Price : $15.00 | $5.99

This Tutorial Purchased: 10 Times Rating: A+

AC 330 Unit 1 Assignment Textbook Exercises Latest

E1-1B
From the information, determine the total amount of:
(a) Manufacturing overhead.
(b) Product costs.
(c) Period costs.
E1-2B
Instructions
Determine the total amount of (a) delivery service (product) costs and (b) period costs.
a) Delivery service (product) costs
b) Period cost
E1-3B
Instructions
Work in process inventory was 17,500 at 1/1 and 14,000 at 12/31. Finished goods inventory was 60,500 at 1/1 and 42,000 at 12/31.
(a) Compute cost of goods manufactured.
(b) Compute cost of goods sold.
E1-4B
Instructions
Complete the cost of goods manufactured schedule for Juan Manufacturing Company.
E1-5B
Instructions
Complete the cost of goods manufactured schedule for Juan Manufacturing Company.
E1-6B
Instructions
(a) Indicate the missing amount for each letter.
(b) Prepare a condensed cost of goods manufactured schedule for situation (1) for the
Year ended December 31, 2014.
E1-7B
Instructions
(a) Prepare a cost of goods manufactured schedule for June 2014.
(b) Prepare an income statement through gross profit for June 2014 assuming net sales
E1-8B
Instructions
(A) Prepare a schedule of cost of contract services provided (similar to a cost of goods
Manufactured schedule) for the month.
(b) For those costs not included in (a), explain how they would be classified and reported
In the financial statements.
E1-9B
Instructions
(a) Compute cost of goods manufactured.
(b) Prepare an income statement through gross profit.
(c) Show the presentation of the ending inventories on the December 31, 2014 balance
(d) How would the income statement and balance sheet of a merchandising company
Be different from Laurel’s financial statements?
E1-10B
Instructions
(a) Prepare the cost of goods manufactured schedule for the month ended June 30, 2014.
E1-11B
(a) Determine the cost of the head lamps that would appear in each of the following accounts at September 30, 2014. Raw Materials, Work in Process, Finished Goods, Cost of Goods Sold and Selling Expenses.
Note: purchase of 5,200 head lamps at a cost of $8 per lamp. The company withdrew 4,650 lamps during the month. Now 100 of the lamps were used to replace the head lamps. The remaining 4,550 lamps were put in autos manufactures during the month. 90% were completed and transferred and then 75% were sold 09/30.

 

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Captcha
AssignmentClick © 2021 All Rights Reserved